Гід для новачків: як почати знайомство з коміксами
Cпецпроект Vertigo та Cosmic Shop
Комікси багато у чому схожі на книги. Тут є свої епічні історії, дитячі оповіді, пригоди та драми. Оцінювати їх по супергероїці так само дивно, як і робити висновки про книги лише за детективами чи поезією. На щастя, екранізації приваблюють нових читачів до графічної літератури. Але що робити, стоячи на березі цього величезного океану? Куди пливти та на чому? І що взяти з собою у цю безкінечну подорож? Ми відповідаємо на усі ці запитання та представляємо спільний з магазином коміксів Cosmic Shop гід для початківців. Якби його надрукували, то на обкладинці величезними літерами було б написано: «Без паніки!».
Як знайти «свій» комікс
Варто пам'ятати, що комікси – не літературний жанр, а формат. За допомогою картинок та тексту автори можуть розповісти будь-яку історію: веселу чи драматичну, з супергероями чи без них. Головне – знайти те, що сподобається саме вам. На щастя, комікси різноманітні – можна підшукати щось для будь-якої аудиторії: від любителів динамічних історій про грабіжників до фанатів горорів та справжніх романтиків.

Якщо ви вже відкривали комікс та закинули його, бо вам не сподобалась картинка, не варто ставити хрест на усіх мальованих історіях. Візуальна складова буває дуже різною. Комусь подобаються мінімалістичні чорно-білі кадри, комусь – ніжні акварелі чи насичені кольори. Перш ніж купувати комікс, спокусившись захоплюючим синопсисом, погортайте його та уявіть, чи вам буде приємно його читати. Якщо ви вже оцінили малюнок у якомусь з графічних творі, то обов'язково запишіть ім'я художника, щоб потім знайти схожі роботи.

Популярні видавництва коміксів
Marvel та DC – найвідоміші компанії на ринку, але окрім них є і інші гравці. Менші видавництва часом ще називають «альтернативними». Багато з них також відомі своїми супергеройськими історіями, але «альтернатива» нерідко може собі дозволити більшу творчу свободу, ніж великі видавництва. Писати комікси про Бетмена, здавалось би, ідеальна робота. Проте сценарист настільки важливої серії повинен дотримуватись канонів та не може писати щось надто ризиковане та несхоже на решту історій про персонажа. Автори менших серій майже нічим не обмежені та можуть експериментувати з героями та сюжетом.

Найвідоміше і комерційно найуспішніше видавництво поза «великою двійкою» — Image Comics. Навіть якщо ви не знайомі з коміксами, все одно напевне чули про їхню найвідомішу серію, «Ходячих мерців» Роберта Кіркмана.

Якщо любите жахи, то зверніть увагу на Dark Horse. Видавництво славиться своїми горорами та графічними адаптаціями фільмів і телешоу. Наприклад, у них можна знайти комікси про «Чужого», «Зоряні війни» чи «Баффі, переможницю вампірів».

Ще одне видавництво, що спеціалізується на супергероїці — Valiant Comics. Головний плюс їхнього вигаданого світу — продуманість, організованість та компактність. На відміну від DC та Marvel, де кількість серій і персонажів наближається до сотні, Valiant не смітить зайвими сюжетними лініями. Ще одна цікава особливість — їхні герої помирають назавжди (а не відроджуються за рік заради комерційної вигоди). Серед серій видавництва є комікс про ідеального секретного агента (Ninja-K), історія про супергероя-вудуїста (The Shadowman) і навіть детектив часів Римської імперії (Britannia). Коротше кажучи, на будь-який смак.

Видавництво Archie Comics може здатися непомітною частиною ринку коміксів, але воно відповідальне за величезний пласт американської поп-культури. Саме на їхніх сторінках з'явились «Сабріна, юна відьма» та герої серіалу «Рівердейл».

Якщо все ж повернутися до DC і Marvel, то недосвідчені фанати часто протиставляють два видавництва і з обуренням сперечаються, хто ж крутіше. Втім це суцільна дурниця, тому що одні й ті самі автори часто працюють в обох компаніях. Наприклад, Том Кінг, автор «Бетмена», паралельно працював над серією коміксів про Віжна, червоного андроїда зі світу Marvel. Та й самі видавництва іноді разом випускають комікси, в яких супергерої одного світу зустрічаються з колегами з іншого (серія «Amalgam Comics» від Marvel і DC). Звичайно, немає нічого поганого в щирій любові, скажімо, до «Доктора Стренджа», але також радимо подивитися серії, які його автор писав для інших видавництв. Готові посперечатися, що знайдеться щось гідне уваги.
Що варто знати про комікси
Як і у будь-якого іншого вида мистецтва, у коміксів є власний лексикон, що часом може відлякувати новачків. Головне, що треба запам'ятати – якими бувають серії за тривалістю та хто їх пише.

Зазвичай в комікса три головних автори: сценарист, який відповідає за сюжет та діалоги, художник та колорист. Справа художника і так зрозуміла, а колорист – людина, яка розмальовує чорно-білі картинки. Іноді сценарист може бути водночас і художником (а іноді – навіть колористом). Звісно, над коміксом працюють і інші люди: наприклад, спеціалісти зі шрифтів та редактори, але на обкладинці зазвичай вказують імена трьох авторів.

Ще один важливий термін, який часто використовують неправильно – «графічний роман». Слово «комікс» може здаватись несерйозним. Тому коли поціновувачі формату говорять про своє хобі, вони додають йому ваги, використовуючи термін «графічний роман». Буцімто комікси – щось дитяче, а інтелігентні люди читають графічні романи, справжню літературу. Але різниця між коміксами та графічними романами не в їх серйозності, а у форматі видання. Якщо автор задумує історію як цільний твір, який виходить під однією обкладинкою, то це – графічний роман. І не важливо, про що він – про супергероїв чи про геополітичну ситуацію в Ірані. Якщо історія виходить у форматі періодичного видання і можна купити окремі номери, то це – комікс. Навіть якщо згодом випуски збирають під однією обкладинкою. Тобто, якщо історія виходить у форматі серіалу на папері, то це – комікс. А якщо вона скоріше нагадує один фільм, то це – графічний роман, незалежно від його тематики.
Термінологія коміксів
Якщо ви вже знаєте, що таке графічний роман і хто пише комікси, але вам мало – сміливо читайте наш термінологічний словник.
Арка
Декілька випусків, об'єднаних в одну невелику історію – сюжетна арка. Зазвичай арка складається з трьох-п'яти випусків, але може затягнутись і на десятки номерів.
Ван-шот
Якщо уся історія розповідається у одному випуску, то це – ван-шот (англ. one-shot). Правда, ван-шоти зазвичай довше звичайного випуску. Часто історія у таких коміксах не відповідає оріджину персонажа та дає сценаристам більше свободи. Наприклад, у «Червоному сині» сценарист Марк Міллар переосмислює походження Супермена та уявляє, що було б, якби він виріс в українському колгоспі. Ван-шоти можуть стати чудовим першим знайомством зі світом коміксів, адже їх можна читати без знання передісторії.
Випуск
Один м'який номер комікс-серії (наприклад, Action Comics #1) так і називається – випуск. Ось бачите, як усе просто.
Глобал івент
Коли певний сюжет зачіпляє більшість серій видавництва (наприклад, як «Громадянська війна» у Marvel чи «Флешпоінт» у DC), це – глобальна подія чи глобал івент (англ. global event). Зазвичай він отримує власну міні-серію, де відбуваються основні події (щоб читач не заплутався).
Кросовер
Більшість серій Marvel та DC відбуваються в одному всесвіті, але не перетинаються між собою. Іноді (особливо, коли треба збільшити продажі) декілька персонажів з різних серій зустрічаються під час певної події. Це називається кросовером (англ. crossover). Герої не завжди знаходяться з одного боку барикад – наприклад, Люди Ікс часто воюють з Нелюдями, тому їх кросовери – постійна боротьба. Але ви навряд побачите їх ворожнечу на екранах, адже герої належать різним кіностудіям.
Лімітка
Якщо автор точно знає, що зможе розповісти історію за певну кількість випусків, то це – лімітка. «Обмежена» серія може бути і на 12 випусків, і на 5.
Міні-серія
Геть короткі серії на 3-6 випусків зазвичай називають міні-серіями. При цьому, поки такий комікс не закінчиться, його можуть називати онгоінгом. В такому випадку цей термін означає, що історія ще не закінчилась, а наступний випуск ще треба чекати.
Онгоінг
Якщо автори комікса сіли його писати і не уявляють, скільки буде тривати серія, то перед нами – онгоінг (англ. ongoing). Тобто, не обмежена кількістю випусків серія, яка виходить і зараз. Деякі онгоінги затягуються не просто на роки, а й навіть десятиліття. Наприклад, серія Action Comics, яка познайомила нас з Суперменом, налічує вже майже 1000 щомісячних випусків.
Оріджин
У кожного супергероя є оріджин (англ. origin). Простішими словами, це історія його життя. Оскільки з одними і тими самими персонажами працюють різні автори, іноді деталі їх минулого змінюються. Але ключові події (наприклад, вбивство батьків Брюса Вейна) залишаються незмінними. Вони називаються канонічними.
Перезапуск
Якщо продажі коміксів падають, то видавництво може наважитись на перезапуск. Тобто, на створення нової історії для персонажа чи цілого всесвіту. Наприклад, у 2011 році DC повністю перезапустили свій світ, обмеживши кількість серій до 52-х і частково змінивши історію героїв.
Ран
Один сценарист може писати не усю серію від початку і до її завершення. Весь період, коли автор працює над коміксом – його ран (англ. run). Наприклад, Ден Слотт, основний сценарист серії про Людину-павука, пише історію персонажа вже 10 років. До речі, починати знайомство з серією після приходу нового автора – непогана ідея, адже кожен сценарист трохи перероблює героя під себе.
Тай-ін
Оскільки глобальні події стосуються усього всесвіту видавництва та майже усіх його героїв, часто з'являються тай-іни (англ. tie-in), які пов'язують основну історію з серіями окремих персонажів. Наприклад, можна читати «Громадянську війну» та непогано розуміти, що відбувається у світі Marvel. А можна — прочитати ще й тай-ін з серією про Людину-павука та дізнатись, як події впливають безпосередньо на Пітера Паркера.
Тім-ап
Якщо персонажі створюють тимчасову або постійну коаліцію, то це називається тім-ап (англ. team-up). Наприклад, Ліга Справедливості чи Месники — це класичний приклад тім-апу.
Том
Не всім подобається читати серії по одному випуску (і потім чекати місяць на новий), тому видання часто об'єднують кілька послідовно випущених коміксів у один том. Том — кілька випусків коміксів під однією обкладинкою.
Як читати комікси
Комікси, як і будь-яку іншу літературу, можна читати як в електронному, так і в друкованому вигляді.

Головна перевага використання гаджетів — миттєвий доступ до нових видань, без необхідності походу в магазин. Існують спеціальні сервіси для легального читання коміксів у цифровому форматі. Найпопулярніший і найпростіший у використанні — ComiXology, нещодавно куплений компанією Amazon. Щомісячна підписка за $6 дає доступ до більш ніж 40 тисяч коміксів та графічних романів. Але поки що для підключення версії Unlimited потрібен американський акаунт. Крім того, на ComiXology мало популярних серій, вони з'являються згодом.

Майже у всіх великих видань є власні сервіси для онлайн-придбання та читання. Їх основні мінуси: відсутність локалізації, а також необхідність купувати кілька підписок, якщо хочеш читати комікси інших компаній.

На щастя, у нас також звернули увагу на комікси. Почали з'являтися перші офіційні переклади і тепер їх кількість залежить виключно від попиту. Першими перекладають класику, що підходять для читання новачкам. Наприклад, «Бетмен: Рік перший» та «Вбивчий жарт».

Незважаючи на те, що цифрові комікси мають свої переваги, читання з екрану все ж не порівняти з придбанням друкованого видання. Тим більше, що можна купувати як одиночні випуски, так і окремі томи, або ексклюзивні/абсолютні видання, куди зазвичай додають багато додаткових матеріалів. Наприклад, постери, чернетки сценарію, замальовки персонажів чи навіть вирізані сцени.

Добре, що майже все можна знайти в інтернет-магазинах — від величезних альманахів до найсвіжіших випусків. Немає різниці, якою мовою ви хочете читати, українською чи англійською. Якщо комікс є в наявності і його не потрібно замовляти за кордоном, то доставка — справа кількох днів.

Що ж, у новачка вибір першого коміксу може викликати приступ паніки і призвести до душевних страждань. Навколо так багато яскравого, цікавого і багатообіцяючого — як тут вибрати одну книгу? Ми взяли на себе сміливість і підготували кілька порад.
Комікси для фанатів детективів і загадок

Просто коміксів про розслідування чимало (найстаріша серія DC називається «Детективні комікси»), але з чорним гумором та гастрономічними подробицями є лише один — «Жуй». Полісмен Тоні Чжуй — цибопат, а значить він може отримувати екстрасенсорні данні від їжі, яку скуштує. За допомогою своїх незвичних талантів герой розслідує дивні і лякаючі злочини. Навіть якщо часом доводиться відкусити шматочок покійника, щоб розгадати загадку.

Про нуарну серію «Міста гріхів» багато хто чув завдяки екранізації. Але оригінал, як це прийнято, набагато кращий за кіноадаптацію. Трохи менш відомий «Блексед», але його не варто оминати увагою. Нехай милі тваринки на обкладинці вас не вводять в оману, адже це один з найатмосферніших детективів, які можна зустріти. Тут і півні на героїні, і комуністи, і, звичайно, похмурий кіт з цигаркою та склянкою віскі.
Комікси для фанатів жахів

Чудовий перший комікс для фанатів горорів — «Відьми» видавництва Dark Horse. Сценарист Скотт Снайдер не раз доводив своє вміння додавати читачам сивини, але «Відьми» — його найатмосферніша робота. Сюжет простий: сім'я переїжджає у невеличке містечко, шукаючи душевного спокою, а знаходять древнє зло і лякаючі загадки. В історії лише 5 випусків, тому прочитати її можна за один вечір.

Фанатам першого сезону «Справжнього детективу» радимо звернути увагу на «Округ Герроу» — еталонний і дуже страшний приклад південної готики.

Більше коміксів, що можуть полоскотати нерви, шукайте у нашій підбірці.
Комікси для тих, хто полюбляє історію

«Маус» Арта Шпігельмана — єдиний на даний момент графічний роман, що отримав Пулітцерівську премію. Він розповідає біографічну історію батька сценариста, який пережив нацистський концтабір. Важко знайти інший твір, який би так пронизливо та безкомпромісно розповідав про Холокост.

Якщо вас цікавлять сучасніші події — обов'язково познайомтесь з «Палестиною» військового кореспондента і художника Джо Сакко. Комікс став першим зразком жанру «графічної журналістики» й отримав безліч нагород.

Комікси для тих, кому набридли пафосні супергерої

Ми всі любимо Бетмена та Супермена, але часом в їхньому житті надто багато філософії. А от де її особливо немає, то це у «Хоукая» — веселого і приземленого комікса про не геройські будні одного з «Месників». Наприклад, про те як він знаходить собі пса, захищає будинок від російських бандитів чи просто влаштовує гулянку для сусідів. Ще один цікавий комікс, що показує відомих персонажів під незвичним кутом — «Віжн» Тома Кінга. Відомий за фільмами Marvel андроїд не рятує світ, а намагається зрозуміти людську природу. І невідомо, що важче.

Але якщо у вас слабкість до монологів під дощем, то вам пряма дорога до «Хранителів» Алана Мура.

Комікси для фанатів дорослого гумору

Можливо вам досі здається, що комікси — це розвага для дітей. «Секс-злочинці» вас точно переконають. У центрі розповіді — сором'язлива бібліотекарка Сюзі та офісний клерк Джон. В пари дивний дар: під час оргазму вони буквально зупиняють час. Зрозуміло, що такий талант не використаєш для благочинності, тож вони починають грабувати банки (з благородною метою, звичайно!).

Інший, не менш незвичний комікс, це «Качка Говард». Так склалося, що найкращий приватний детектив світу Marvel — це антропоморфний качур з важким характером. Але чи зможе Говард зрозуміти причини епідемії злочинності серед літніх людей? На щастя, йому допоможуть друзі: Людина-Павук, Доктор Стрендж і єнот Ракета (так, той самий, з «Вартових Галактики»).

Комікси для тих, хто хоче знати більше про знайомих супергероїв

Не думайте, що ми не поважаємо звичні супергеройські комікси, адже серед них чимало чудових історій. Наприклад, фанатам надшвидкого Баррі Аллена варто прочитати перший том коміксу про Флеша. Якщо любите Бетмена — ознайомтесь з «Вбивчим жартом» легендарного британського сценариста Алана Мура. А якщо після перегляду фільму вам хочеться дізнатись більше про Лігу Справедливості, то радимо звернути увагу ще й на комікс про найвідомішу супергеройську команду світу DC.

Що варто читати для знайомства з Бетменом, Суперменом, Людиною-Павуком та іншими героями, дізнайтесь у наших профільних матеріалах.